W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Złotej od listopada 2022 r. realizowane są zajęcia ramach pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus”, który jest finansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W roku szkolnym 2022/2023 program realizowała 5 osobowa grupa absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Złotej.
Celem pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” było zapewnienie uczestnikom programu ciągłości oddziaływań terapeutycznych w zakresie utrzymania samodzielności i niezależności w życiu społecznym, a także w zakresie dotyczącym ich aktywności zawodowej.
Co było robione w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus” w roku szkolnym 2022/2023 ?
W ramach Programu udzielono następującego wsparcia:
- rehabilitacja ruchowa na świeżym powietrzu:
Celem zajęć rehabilitacji ruchowej było zwiększenie wydolności ogólnej uczestników. Miała ona na celu pobudzić ich do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Organizowane zajęcia ruchowe były zarówno w salce SI jak również na świeżym powietrzu.
- trening rozwijania podstawowych umiejętności w czynnościach dnia codziennego oraz aktywizacja zawodowa:
Celem ogólnym zajęć było rozwijanie zdolności i zainteresowań, stymulowanie aktywności poznawczej i twórczej oraz wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczestnicy na zajęciach przygotowywali proste potrawy, nabywali umiejętność prawidłowego nakrywania do stołu, bezpiecznego korzystania ze sprzętu AGD, uczyli się planowania i realizacji zakupów. Prowadzone były także treningi z zakresu aktywizacji zawodowej.
- terapia ręki (warsztaty plastyczne):
Głównym celem zajęć było osiągnięcie sprawności manualnej
i grafomotorycznej oraz poprawa w zakresie techniki pisania, oczywiście na miarę możliwości każdego uczestnika, usprawnianie precyzyjnych ruchów dłoni i palców, dostarczanie wrażeń dotykowych, praca nad koordynacją pomiędzy dłońmi, usprawnianie koncentracji, doskonalenie w zakresie technik szkolnych: pisanie, wycinanie, wspomaganie utrzymania prawidłowej postawy, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, budowanie poczucia pewności siebie.
- trening higieny, wsparcie pielęgnacyjne:
Trening higieny służył wzmacnianiu samodzielności w najbardziej podstawowych czynnościach fizjologicznych i samoobsługowych. Obejmował wzmacnianie nawyków higienicznych i pielęgnacyjnych, a także dbałość o estetykę i schludność wyglądu.
- trening radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych,
Trening realizowany był w formie warsztatów, scenek sytuacyjnych. Trening umiejętności społecznych w tym komunikacji alternatywnej i wspomagającej, poprzez kształtowanie umiejętności komunikacyjnych, współprace w grupie, rozwiazywanie konfliktów, radzenie sobie z emocjami, nauka pozawerbalnego porozumiewania się, nauka gestów Makaton, czy wykorzystanie symboli PCS.
- trening aktywnego wypoczynku z elementami ekoterapii i technik relaksu,
Trening realizowany był w formie zajęć rekreacyjnych i poznawczych na otwartym terenie, w różnorodnym środowisku. Obcowanie z naturą, obserwowanie różnorodności i zmian zachodzących w przyrodzie, dostarczanie wielozmysłowych doznań jako elementy rozwoju poznawczego, a jednocześnie wyciszenia i wypoczynku. Zajęcia służyły też rozbudzaniu i wzmacnianiu zainteresowań.
- masaż rehabilitacyjny,
Cele stosowania masażu było: uelastycznianie tkanek, rozluźnianie lub pobudzenie mięśni, rozluźnienie powięzi, poprawienie ruchomości w stawach, poprawianie ukrwienia, działanie uspokajające i relaksujące.
- zajęcia z psychologiem
W zamach tych zajęć było udzielania bieżącego wsparcia psychologicznego oraz rozwijanie umiejętności emocjonalno-społecznych.
Udział w pilotażowym programie „Rehabilitacja 25 plus” był bezpłatny.
Beneficjenci programu korzystali również z bezpłatnego wyżywienia (wkład własny Powiatu Brzeskiego) a także z bezpłatnego transportu (koszty pokryto częściowo ze środków z PFRON i częściowo z Powiatu Brzeskiego).
Łączna kwota środków PEFRON wykorzystanych na realizacje programu w roku szkolnym 2022/2023 to 121 912,50 zł.