14 66 39 083 sosw_zlota@powiatbrzeski.pl

Program Rozwoju Czytelnictwa

Od września 2018 r. w naszym Ośrodku realizowany jest projekt pt. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” dotyczący wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży w tym zakup nowości wydawniczych. Projekt adresowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej.

W ramach tego projektu nasza Placówka otrzymała dotację w kwocie cztery tysiące złotych na zakup nowości czytelniczych przy wkładzie własnym tysiąc złotych.

Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych, wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych oraz współpracy między Placówką a bibliotekami publicznymi.

Zakupione w ramach projektu nowości wydawnicze z zakresu beletrystyki będą wykorzystywane do rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów jako ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. W tym celu zostały przygotowane liczne działania promujące książkę oraz rozwijające kulturę czytelniczą.

DZIAŁANIA PODJĘTE W NASZEJ SZKOLE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Jednym z pierwszych działań podjętych w ramach projektu było zapoznanie uczniów z rynkiem wydawniczym, z nowościami czytelniczymi skierowanymi do uczniów szkoły podstawowej. W tym celu został zaproszony do naszej Placówki księgarz, którzy zapoznał uczniów z nowinkami wydawniczymi.

Ponadto została nawiązana współpraca z różnymi bibliotekami.

25 września 2018 r. uczniowie klas Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce do pobliskiej Biblioteki Publicznej w Jurkowie. Uczniowie zapoznali się z nowościami czytelniczymi biblioteki.

W dniu 1 października 2018 r. uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Centrum Biblioteczno-Rozrywkowe w Brzesku pt. „Czy znasz tą postać bajkową?”. Uczniowie zwiedzili również Centrum Biblioteczne oraz zapoznali się ze specyfiką pracy tej biblioteki.

W dniu 15 października 2018 r. uczniowie poszerzyli swoje wiadomości w zakresie nowości czytelniczych poprzez interesującą wycieczkę do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Co to jest szczęście na podstawie baśni Kwiat paproci”. Uczniowie zwiedzili pracę Introligatorni, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób naprawia się książki. Odwiedzili wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży oraz wypożyczalnię dla osób niewidomych i niedowidzących (książki Brajlowskie).

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbył się konkurs plastyczny „Nasza Patronka”. Celem konkursu było przypomnienie życiorysu Marii Konopnickiej i jej twórczości. Na podstawie wybranego utworu uczniowie wykonali prace plastyczną. Pojawiły się również plakaty dotyczące postaci pisarki.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w dniu święta szkoły 24 października 2018 r., po uroczystej akademii poświęconej patronce Marii Konopnickiej. Wszystkie prace zostały wyróżnione za pomysłowość i kreatywność.

31 października w naszej szkole został przeprowadzony konkurs pod hasłem „Czy znasz legendy polskie?”. Konkurs ten odbył się w ramach realizowanego w naszej placówce Programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. W konkursie wzięło udział 20 uczniów naszego Ośrodka. Ich zadaniem było wysłuchanie legend czytanych przez p. bibliotekarkę, polonistkę i uczniów, a następnie rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość legend. Rozwiązanie konkursu odbyło się podczas uroczystej akademii. Nagrody i dyplomy laureatom konkursu pani Dyrektor.

W ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” została zorganizowana „Parada Bajkowa”. Uczniowie przebrani za postacie z ulubionych bajek w uroczystym korowodzie przeszli korytarzami szkoły śpiewając wesołe piosenki. Naszą paradę zakończyła wspólna zabawa.

25 listopada 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Był to dzień pełen radości oraz wspólnej zabawy z pluszakiem.

Podczas wielkiego „misiowego świętowania” został rozstrzygnięty konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „Mój przyjaciel miś”. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Coralgol – to jedni z bohaterów widniejących na pracach laureatów konkursu.

Uczniowie przygotowując się do konkursu mieli okazję poznać niezwykłą historię pluszowego misia.

W klasach odwiedzał ich sympatyczny MIŚ, który zachęcał do lektury przygód swoich bajkowych imienników.

W ramach projektu pt. „ Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” biblioteka szkolna w roku szkolnym 2022/2023 wzbogaciła się o 227 nowych książki o tematyce beletrystycznej. Nowe książki cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nasi wychowankowie pomagają przy oprawianiu nowych książek.

Pani Dyrektor z okazji ślubowania nowych uczniów wręczyła im karty czytelnicze i od tej chwili mogą korzystać z zasobów biblioteki szkolnej.